سوالات متداول

جلسات مجازی (وب کنفرانس) چیست؟

جلسات مجازی یا جلسات از راه دور (وب کنفرانس) به جلسات آنلاین و مجازی گفته می شود که افراد از موقعیتهای مکانی متفاوت و با کمک ویدیو کنفرانس یا تماس تلفنی آنلاین با یکدیگر صحبت میکنند. در سامانه یاد وب هیچ محدودیتی از نظر توانمندی زیرساختی و نرم افزاری در تعداد نفرات شرکت کننده و مدت زمان جلسه وجود ندارد.

آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین یا آموزش الکترونیک سبک نوینی در آموزش از راه دور است. این سبک آموزش به عنوان یکی از زیرشاخه های آموزش از راه دور است که در آن ارتباط مدرس و فراگیر به اینترنت، ویدئو کنفرانس، شبکه های اجتماعی یا ابزاری مشابه محدود می شود. تفاوت آموزش آنلاین با جلسه مجازی (وب کنفرانس) در ابزار مدیریت فراگیران است. از موارد کاربردی سامانه یاد وب جهت آموزش آنلاین می توان به ایجاد اتاق های کارگروه، تخته وایت برد، اشتراک گذاری محتوای آموزشی و اتصال به سامانه های آموزش آنلاین اشاره کرد.

وبینار چیست؟

هر نوع سخنرانی، کارگاه یا سمینار مبتنی بر وب وبینار نامیده می شود، به بیانی دیگر به جلساتی که بدون محدودیت در تعداد شرکت کنندگان، با انتخاب چندین سخنران و یک یا چند مدیر جلسه برگزار می شود وبینار می گویند.

آیا می توان امکان پخش زنده داشت؟

بله، سامانه یاد وب امکان پخش زنده تمامی مدل های جلسه مجازی، وبینار یا کلاس های آموزشی مجازی را از طریق سامانه های خارجی مانند آپارات، یوتیوب و یا پروتکل RTP یا RTSP را دارد.

آیا امکان ضبط جلسه وجود دارد؟

سامانه یاد وب امکان ضبط صوت و تصویر و یا صوت به تنهایی را توسط مدیر جلسه امکان پذیر نموده و این محتوا می تواند توسط مدیر جلسه برای دیگران به اشتراک گذاشته شود.

آیا امکان اشتراک گذاری هر نوع محتوایی در سامانه وجود دارد؟

در سامانه یاد وب امکان اشتراک گذاری صفحه نمایش، پنجره نرم افزار، مرورگر و انواع فایل ها به همراه صوت و صدای سخنران وجود دارد.

زمانبندی و مدیریت جلسات در یاد وب چگونه است؟

جلسات توسط مدیر به یک یا چند گروه برگزارکننده جلسه، تخصیص داده شده و در تقویم تحت وب به سادگی قابل مشاهده و دسترس می باشد.

برای دعوت به جلسه چه راه هایی وجود دارد؟

جلسات از طریق پنل کاربری در تقویم در دسترس بوده و کاربران با کلیک روی نام جلسه به راحتی وارد جلسه خواهند شد. مدیر از طریق پیامک می تواند لینک ورود به جلسه را به کاربران ارسال نماید.

تجهیزات لازم برای استفاده از یاد وب چیست؟

کاربر می تواند با استفاده از رایانه، تبلت یا تلفن همراه هوشمند و یک مرورگر کروم یا فایرفاکس به سادگی هر چه تمام تر از سامانه یاد وب استفاده نماید. برای تسهیل کاربران موبایل، نرم افزار اندروید و ios تولید شده است که کاربران با نصب آن می توانند از جلسات به صورت بهینه تر استفاده نمایند.

چه رویدادهایی را می توان به صورت آنلاین برگزار کرد؟

همایش، سمینار، کنفرانس، جلسات اداری، کنسرت موسیقی، تئاتر، نمایشگاه، نقد فیلم، کارگاه های آموزشی، جلسات گفتمان و پرسمان، دورهمی های شخصی و... از جمله رویدادهایی هستند که می توان در بستر اینترنت به صورت زنده و آنلاین پخش نمود.

سرعت اینترنت محل برگزاری رویداد یا وبینار باید چقدر باشد؟

برای وبینار و رویداد آنلاین حداقل اینترنت 128 کیلوبیت مورد نیاز است و برای پوشش زنده یک همایش حضوری در سالن کنفرانس و به منظور ارائه کیفیت بهتر و تصویر HD، داشتن اینترنت 512 کیلوبیت توصیه می شود. همچنین سامانه یاد وب امکان تنظیم کیفیت صدا و تصویر را نیز دارد.

آیا بدون داشتن اینترنت امکان حضور در رویدادهای مجازی وجود دارد؟

بله، در سامانه یاد وب شما می توانید بدون نیاز به اینترنت و فقط با شماره گیری یک کد که توسط مدیر جلسه اطلاع رسانی می شود می توانید در رویداد، جلسه یا کلاس آموزشی خود به صورت تماس تلفنی شرکت نمایید.

حداکثر چند نفر می توانند در رویدادها و جلسات آنلاین شرکت کنند؟

برای شرکت در رویدادها و جلسات آنلاین در سامانه یاد وب هیچگونه محدودیتی وجود ندارد براساس تعداد شرکت کنندگان زیرساخت فنی ارتقا می یابد.

آیا می توان به صورت همزمان چند کلاس آموزشی یا چند جلسه اداری را برگزار کرد؟

بله می توان به صورت همزمان چندین کلاس آنلاین یا جلسات اداری و رویدادها را در اتاق های مجازی مجزا برگزار نمود.

آیا در وبینارها و کلاس های آموزشی آنلاین امکان پرسش و پاسخ وجود دارد؟

بله ارتباط میان ارائه کننده و شرکت کننده می تواند به صورت دوطرفه برقرار شده و ابزار پرسش و پاسخ در سامانه یاد وب به همین منظور طراحی شده است.

آیا سامانه یاد وب برای کاربران خارج از کشور در دسترس است؟

بله، سامانه یاد وب جهت برگزاری آموزشی و وبینارها برای کاربران خارج از کشور قابل استفاده می باشد.

آیا امکان زیرنویس و ترجمه همزمان در سامانه یاد وب وجود دارد؟

بله به منظور تسهیل ارتباطات بین الملل، سامانه یاد وب قابلیت پخش زیرنویس زبان اصلی و ترجمه و در مرحله بعد ترجمه همزمان صوتی را دارد. (به زودی انجام خواهد شد.)

آیا امکان استفاده از چند دوربین و یا میکروفون وجود دارد؟

بله جهت اتصال اتاق های کنفرانس و یا شبیه سازی آن ها قابلیت پشتیبانی چندین منبع صدا و تصویر در این سامانه وجود دارد.

آیا مدیریت سخنران به صورتی دستی یا اتوماتیک است؟

سامانه یاد وب با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی در جلسات کنفرانس امکان تشخیص و پخش صدا و تصویر سخنران را دارد.

آیا امنیت ارتباطات در سامانه یاد وب لحاظ شده است؟

در سامانه یاد وب تمامی ارتباطات به صورت کامل رمزنگاری شده است و در مرحله پایانی از E2EE به عنوان ارتباط دوطرفه رمزنگاری شده استفاده شده است.

آیا یاد وب دارای امکان اتصال به سامانه های خارجی را دارد؟

بله یاد وب با دارابودن کلیه سطوح از لایه وب تا Api قابلیت اتصال به سامانه های خارجی را دارد.